Seminar
Zaštita konkurencije – primeri i preporuke



24. mart sa početkom u 9:00h






+381 11 450 4518
O programu:
Zaštita konkurencije je tema koje sve više bivaju svesne kompanije u Srbiji, nažalost obično nakon otvorenog postupka pred Komisijom za zaštitu konkurencije. Cilj seminara je da se kompanije preventivno upoznaju sa mogućim povredama konkurencije i njihovim posledicama, kako bi blagovremeno uskladile svoju praksu sa zakonskim okvirom i izbegli značajnu finansijsku, pravnu i reputacionu štetu. Na vrlo praktičan i konkretan način, kroz veliki broj realnih primera, filmova i simulacija, proći ćemo kroz najčešće povrede konkurencije, modalitete njihovog činjenja, moguće posledice, dosadašnju praksu Komisije za zaštitu konkurencije i preporuke za usklađivanje poslovne prakse sa Zakonom. Namera je da se kompanije upoznaju sa fer pravilima tržišne utakmice i da u potpunosti eliminišu rizike kršenja pravila u oblasti zaštite konkurencije.
Predavač: Prof. dr Dragan Lončar, Peterhof Consulting & Edu
Gost: Srđana Petronijević, Schoenherr (Partner and Head of Competition)
Agenda:
09:00 – 09:20 – Registracija učesnika
09:20 – 11:00 – Sesija I
11:00 – 11:20 – Kafe pauza
11:20 – 13:15 – Sesija II
13:15 – 14:00 – Ručak
14:00 – 16:00 – Sesija III
Sesija I:
-
Ključni pojmovi: suština zaštite konkurencije, relevantno tržište, koncentracija tržišta, zabranjene prakse, sankcije
-
Sažeti prikaz aktuelnog zakonskog okvira
-
Studije slučaja zabranjenih praksi: Srbija i EU
Sesija II:
-
Zloupotreba dominantnog položaja – moguće forme zloupotrebe i način njihovog ispoljavanja i tretiranja od strane Komisije
-
Studije slučaja zloupotrebe dominacije: Srbija i EU
-
Preporuke kompanijama za usklađivanje poslovne prakse kako bi se eliminisao rizik povrede konkurencije u ovom domenu
-
Nenajavljeni uviđaji – primeri iz prakse i preporuke za kompanije
-
Institut imuniteta – svrha, algoritam prijave za leniency
-
Vertikalni i horizontalni BER
-
Digital Market Act
Sesija III:
-
Restriktivni sporazumi – moguće forme zabranjenih sporazuma po vertikali i horizontali i način njihovog ispoljavanja i tretiranja od strane Komisije
-
Studije slučaja zabranjenih sporazuma: Srbija i EU
-
Prijava koncentracija – algoritam prijave, primeri iz prakse i preporuke za kompanije
-
Foreign Subsidies Regulation, FDI Screening
-
Određivanje visine kazne – olakšavajuće i otežavajuće okolnosti,
-
Antritrust Compliance programi – kako edukovati zaposlene da izbegnu zabranjene prakse?
-
Kviz znanja sa praktičnim pitanjima – rekapitulacija ključnih poruka.
-
Podela sertifikata
Predavač:
Prof. dr Dragan Lončar, Peterhof Consulting & Edu
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu na predmetima Upravljanje projektima i Strategijski menadžment. Prodekan za saradnju sa privredom Ekonomskog fakulteta. Profesor po pozivu Texas A&M University na predmetu Financial Management na MBA programu i Ekonomskog fakulteta u Skoplju na predmetima Strategija i Upravljanje projektima.
Godine 2003. završio magistarske studije iz oblasti menadžmenta na Univerzitetu Kembridž, a doktorirao 2007. godine na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Postdoktorske istraživačke studije, iz oblasti finansijskog menadžmenta, završava 2009. godine na Univerzitetu Čikago. Nosilac CFA licence.
Radio kao konsultant na projektima preduzeća u Srbiji (Victoria Group, Knjaz Miloš, Carnex, Deus Business Group, Frikom, Dijamant, Coca Cola, Axa Osiguranje, Sunoko, Delta Holding, Energoprojekt, EMS, Parking servis, Keramika Kanjiža, SGS i dr.), kao i preduzeća i institucija u inostranstvu (World Bank, IRD, GIZ, Cambridge Antibody Technology, TransOil, Flag, MicroSave, Agrokor, Apoteke Sarajevo, Bimal i dr.). Osnivač i direktor konsultantske kuće Peterhof Consulting.
Gostujući predavač:
Srđana Petronijević , Schoenherr (Partner and Head of Competition)
Partner u kancelariji Moravčević Vojnović i Partneri u saradnji sa Schoenherr sa preko 17 godina iskustva. Vodi tim koji se bavi pravom konkurencije i proverom usklađenosti poslovanja privrednih društava sa propisima i upravljanjem kriznim situacijama. Učestvovala je u brojnim složenim postupcima pred organima za zaštitu konkurencije u Srbiji i drugim državama u regionu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu (LL.B. 2003. godine), poseduje master u oblasti međunarodnog poslovnog prava Centralnoevropskog univerziteta (CEU) (LL.M. 2005. godine), kao i specijalizaciju iz prava Evropske Unije (CEU, 2005. godine). Izabrana je od strane Vlade Republike Srbije za člana radne grupe za izradu novog Zakona o zaštiti konkurencije. Autor je brojnih pravnih članaka.
Napomene:
Učesnici dobijaju na poklon antitrust compliance priručnik u oblasti zaštite konkurencije, koji može služiti kao trajni podsetnik na zabranjene i dozvoljene prakse.
Teme se analiziraju iz multidisciplinarnog ekonomsko-pravnog ugla, tako da se mogu prijaviti zaposleni iz sektora pravnih poslova, prodaje, finansija i svih drugih sektora koji imaju dodirnih tačaka sa temom zaštite konkurencije.
Nije neophodno predznanje iz oblasti da bi se pratio seminar, s obzirom na to da će ključni pojmovi biti pažljivo razjašnjeni i potkrepljeni primerima.
Učesnici takođe dobijaju:
-
Sertifikat o pohađanju seminara/treninga.
-
Zajednički ručak- topli i hladni bife.
-
Osveženje tokom trajanja seminara (sokovi, kafa, čaj..).
-
Prenosivi poklon vaučer.
-
Materijal u štampanom obliku.
-
Profesionalno i prijatno okruženje za rad u hotelu.
Cena po učesniku: 19.500 RSD + PDV.
(Dodatnih 10% popusta na svakog narednog prijavljenog učesnika iz iste kompanije).
